Informacja o autyzmie dziecka- stany emocjonalne rodziców



Rodziny osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu również muszą odnaleźć się w nowej sytuacji oraz pogłębić swoją wiedzę na temat tego zaburzenia.

Martha W. Briston przestawiła fazy opisujące stan emocjonalny rodziców wywołany informacją o autyzmie:

  • W fazie pierwszej rodzice dziecka z autyzmem przeżywają wstrząs na wieść o przypadłości, która dotknęła ich dziecko. Nie są w stanie pojąć, co się stało. Towarzyszą im negatywne emocje.
  • W drugie fazie rodzic usiłuje przełamać utratę, stosuje dwie strategie radzenia sobie. Odtrąca diagnozę postawioną przez lekarza. Poszukuje innego specjalisty, który obali diagnozę postawioną przez pierwszego lekarza. Następnie ogranicza kontakt ze swoim dzieckiem, odtrąca je. Czuje stratę, wyczerpanie emocjonalne i fizyczne.
  • W fazie trzeciej następuje przełom, zaczyna przyzwyczajać się do obecnego stanu rzeczy. Nadal odczuwa stratę.
  • Faza czwarta jest dalszym ciągiem poprzedniej fazy. Nazywana jest fazą rozwiązywania i przeformowania. Rodzic stopniowo powraca do swojego życie, sprzed postawienia diagnozy.
  • W ostatnim etapie następuje realne pogodzenie się zaburzeniem dziecka. Rodzic widzi szanse na przyszłość. Musi minąć czas zanim rodzic pogodzi się i zaakceptuje to, co dotknęło jego rodzinę. Bez względu na to, co wywołuje autyzm, jakie są jego czynniki biologiczne, nie ma wątpliwości, że wpływa on na funkcjonowanie rodziny.
Rodzina w rozwoju dziecka autystycznego odgrywa ważną rolę w jego terapii, funkcjonowaniu. Rodzice dzieci z zaburzeniami rozwoju bez wątpienia muszą się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, o których więcej będziemy mówić w kolejnych wpisach.

Komentarze

Popularne posty