Dorastające niepełnosprawne córki- poradnik dla rodziców



Porady:


1. Czas zmienić "dziecinne" nazwy intymnych części ciała na bardziej dorosłe. Nazwy te utrwalaj w różnych sytuacjach np podczas mycia, ubierania
2. Porozmawiaj o miesiączce- początek miesiączkowania to sprawa indywidualna niezależna od sprawności intelektualnej. Dziewczęta zaczynają miesiączkować ok 12-13 r.ż., ale jeśli córka skończy 16 lat i nie zacznie miesiączkować należy zgłosić się do lekarza. O miesiączce porozmawiaj z córką zanim zacznie miesiączkować. Powiedz czym jest miesiączka (np. kiedy dziewczyna staje się kobietą, zaczyna miesiączkować, czyli co miesiąc z Twojej pochwy będzie lecieć krew. Oznacza to że jesteś zdrowa.) W dniu kiedy córka dostanie pierwszą miesiączkę, zaznacz to w jakiś szczególny sposób, np. podaruj kwiatki. Powiedz ze to ważny dzień w jej życiu.
3. Pokaż córce czym jest podpaska, jak należy ją zakładać jeszcze zanim zacznie miesiączkować. Jeśli córka z trudem akceptuje nowości np. kiedy ma spektrum zaburzeń autystycznych, to przezwyczajaj ją do korzystania z podpaski jeszcze zanim zacznie miesiączkować. Naucz samodzielnej zmiany podpaski.
4. Wprowadź kalendarzyk miesiączek – jeśli potrafi niech sama zaznacza kiedy ma miesiączkę, aby nauczyła się, że miesiączka jest czymś powtarzającym się, ale też żeby rodzice mogli mieć pod kontrolą regularność miesiączek.
5. Wizyta u ginekologa- nie musi być strasznym doświadczeniem. Wytłumacz córce po co idzie (lekarz sprawdzi czy jesteś zdrowa). Pokaż np. na zdjęciach jak wygląda gabinet, jak będzie przebiegała wizyta. Dobrze jest też przygotować lekarza do wizyty córki, opowiedz mu o córce, jej niepełnosprawności, w jaki sposób się komunikuje.
6. Postaw na maksymalną samodzielność- staraj się by wszystkie czynności toaletowe wykonywała sama w takim stopniu w jakim jest to możliwe.

Komentarze

Popularne posty